/om-os/repraesentantskabet/

Repræsentantskabet

Repræsentantskabet er TV 2/Bornholms øverste programråd, og stedet hvor stationens udsendelser diskuteres.

Som stationens folkelige grundlag er det også her, man vælger, hvem der skal sidde i 
TV 2/Bornholms bestyrelse. Hvert andet år er halvdelen af bestyrelsen på valg. Det betyder, at der næste gang er valg af tre bestyrelsesmedlemmer i efteråret 2024. Valgperioden er på fire år.

Repræsentantskabet består af repræsentanter fra 35 forskellige foreninger og organisationer. Formand for repræsentantskabet siden august 2021 er
Jørgen Selmer.

Næste ordinære møde afholdes tirsdag den 28. maj 2024 kl. 19.00.

Er du medlem af en forening, som du synes burde være med i repræsentantskabet? Så kan din forening anmode repræsentantskabet om optagelse.
Skriv til TV 2/Bornholm eller kontakt direktør Jan Jørgensen.

Alle anmodninger om optagelse kommer til afstemning i repræsentantskabet, som afgør optagelse.

Repræsentantskabet pr. 1. januar 2022.

Medlemmer:
Arbejdernes Radio og Fjernsynsforbund:
Jacob Lund

KLF kirke og medier, Netværk Øresund:
Gertrud Jensen

EU-modstandernes Lytter og Fjernseerforbund:
Hans Nielsen

AOF Bornholm:
Inge Munch

FOF Bornholm:
Niels Jørgensen

LOF Bornholm:
Birgitte Koefoed-Ipsen

Campus Bornholm:
Lasse Petersen

DGI Bornholm:
Jan Kjersgaard

Teaterforeningen Bornholm:
Peter Kjøller

Distriktsforeningen for menighedsrådsmedlemmer:
Ingrid Boesen

Luthersk Missionsforening:
Annette K. Sonne

Indre Mission:
Palle Kure

FH Bornholm:
Gert Johansson

Bornholms Museumsforening:
Jørgen Selmer ( formand )

Bornholms Landbrug:
Michael Hendriksen

Destination Bornholm:
Pernille Kofod Lydolph

Bornholms Regionskommunes Musik og Teaterråd:
Mie Hjort

Danske Seniorer - Kreds Bornholms pensionister:
Danny Christensen

Bornholms Kommunalbestyrelse:
Ralf Marcoux Skovgaard
Ronald Kofoed-Rasmussen

Ældre Sagen Bornholm:
Steen Sejfert Larsen

Bornholms Ældreråd:
Kent Kure Johnsen

DI Bornholm:
Kenn Kjellberg

Bornholms Passagerforening:
Torsten Sletskov Teinnæs

Bornholmske Borgerforeningers Samvirke:
Ulla Bechsgaard

Bornholms Højskole:
Solveig Thorborg

Bo42:
Per Carlo Nilsson

Musikhuzet Bornholm:
Søren Bysted

DBU Bornholm:
Morten Blem 

De Bornholmske Frikirker:
David Allen

Fonden for Entreprenørskab Bornholm:
Klaus Kristiansen

SMVbornholm:
Anders Mahler ( næstformand )

1. Rønne Trop og Flok:
Ebbe Frank

Foreningen Wonderfestiwall:
Daniel Mühlendorph

Bornholms Boligselskab:
Stig Peberholm

Gourmet Bornholm:
Mikkel Bach-Jensen

----------------------------------
Suppleanter:

Arbejdernes Radio og Fjernsynsforbund:
p.t. ingen suppleant

KLF kirke og medier, Netværk Øresund:
Hans Pedersen

EU-modstandernes Lytter og Fjernseerforbund:
Hanne Høst

AOF Bornholm:
p.t. ingen suppleant

FOF Bornholm:
Bjarne Nielsen

LOF Bornholm:
Bjarne Stefaniuk

Campus Bornholm:
p.t. ingen suppleant

DGI Bornholm:
Erik Ager Höy

Teaterforeningen Bornholm:
Jakob Hørkilde

Distriktsforeningen for menighedsrådsmedlemmer:
p.t. ingen suppleant

Luthersk Missionsforening:
Mattias Sonne

Indre Mission:
Lasse Munk

FH Bornholm:
Karina Randrup

Bornholms Museumsforening:
p.t. ingen suppleant

Bornholms Landbrug:
p.t. ingen suppleant

Destination Bornholm:
p.t. ingen suppleant

Bornholms Regionskommunes Musik- og Teaterråd:
Kim Hjorth Caspersen

Danske Seniorer - Kreds Bornholms pensionister:
Ib Larsen

Bornholms Kommunalbestyrelse:
Flemming Sorth
Ernst Jensen

Ældre Sagen Bornholm:
Astrid Bjørntoft

Bornholms Ældreråd:
Inger Lassen Kaspersen

DI Bornholm:
p.t. ingen suppleant

Bornholms Passagerforening:
Ann Hartl

Bornholmske Borgerforeningers Samvirke:
Jørgen Hammer

Bornholms Højskole:
p.t. ingen suppleant

Bo42:
Jette Pedersen

Musikhuzet Bornholm:
p.t. ingen suppleant

DBU Bornholm:
p.t. ingen suppleant

De Bornholmske Frikirker:
p.t. ingen suppleant

Fonden for Entreprenørskab Bornholm:
p.t. ingen suppleant

SMVbornholm:
Torkild Hansen

1. Rønne Trop og Flok:
Ruben Corlin

Foreningen Wonderfestiwall:
p.t. ingen suppleant

Bornholms Boligselskab:
Jørn Bech

Gourmet Bornholm:
Thomas Guldbæk